Disable Preloader

 

Орално и дентално здраве

Стоматология и здраве на устната кухина

Здравето на устата и зъбите е от съществено значение през всички етапи на живота. В нашата болница специалистите работят в различни области като челюстна хирургия, пародонтология, протези и естетична стоматология.

 

Естетична стоматология

Естетичната стоматология се занимава с хармонията между зъбите, венците, лицето и челюстта. С увеличаването на осведомеността за здравето на устата, интересът към естетични процедури нараства.

Често извършвани естетични процедури:

 

  • Пълна порцеланова реставрация

  • Порцеланови ламинати

  • Зиркониеви коронки

  • Избелване на зъби

  • Почистване на зъбен камък

  • Естетични пломби (Bonding)

  • Inlay и Onlay възстановявания

 

Пародонтология (Лечение на заболявания на венците)

Пародонтологията се фокусира върху заболяванията на венците и подкрепящите тъкани на зъбите, като гингивит и пародонтит. Десенните кръвотечения са основен симптом и изискват незабавна консултация със стоматолог. Естетични процедури като корекция на „гумената усмивка“ чрез гингивектомия също са често срещани.

 

Ендодонтия (Канално лечение)

При напреднали кариеси или травми, пулпата на зъба може да се увреди. Каналното лечение включва премахване на пулпата, почистване и запълване на каналите с подходящ материал.

 

Ортодонтия

Ортодонтията се занимава с корекция на зъбни и челюстни аномалии. Освен подобряване на усмивката, ортодонтията играе ключова роля за здравето на устата.

Основни процедури:

 

  • Корекция на неправилно подредени зъби

  • Диагностика чрез рентген и ортодонтски апарати

Препоръчителна възраст:
10-16 години, но възрастни също могат да се възползват от ортодонтски лечения.

 

Педодонтия (Детска стоматология)

Педодонтията е специализирана в грижата за устата и зъбите на деца от 0 до 16 години. Целта е да се предпазят млечните и постоянните зъби от заболявания като кариеси и травми.

Кога трябва да се направи първият стоматологичен преглед?
Според Световната здравна организация и Американската асоциация по детска стоматология, първият преглед трябва да се извърши след появата на първия зъб (обикновено между 6 месеца и 1 година).

Fissür Örtücü (Зъбна ваксина)
Фисурните запечатки представляват течен пломбен материал, който се нанася върху дъвкателните повърхности на моларите, за да запечата дълбоките бразди и да предотврати задържането на храна и бактерии. Тази процедура намалява риска от кариес, като улеснява почистването на тези зони. Препоръчва се контрол на фисурните запечатки на всеки 6 месеца.

 

Приложение на флуор
Флуорът е елемент, който укрепва зъбния емайл и предпазва от кариеси, особено при новопробили се зъби, които са по-уязвими. Нанасянето на флуорни гелове е безопасно, когато се извършва правилно, и трябва да се прави средно на всеки 6 месеца в зависимост от риска от кариес.

 

Лечение на кариеси
Кариесът е резултат от разрушаването на зъбните тъкани чрез киселини, произведени от бактерии. Лечението включва почистване на кариеса, пломбиране, извършване на кореново лечение при нужда или изваждане на зъба при напреднали случаи.

 

Травми на зъбите
Травмите при деца могат да включват счупени, избити или разместени зъби. В случай на травма, без други сериозни здравословни проблеми (като загуба на съзнание, кървене), е важно незабавно да се потърси детски стоматолог (педодонт). Лечението зависи от възрастта, степента на травмата и засегнатите тъкани.

 

Местопазители
При преждевременна загуба на млечен зъб се използват местопазители, които предотвратяват изместването на съседните зъби и осигуряват място за постоянния зъб.

 

Импланти
Имплантите представляват титанови винтове, които служат като изкуствени корени за възстановяване на липсващи зъби. Те са подходящи за пациенти с добро общо здраве и достатъчен костен обем.

Ползи:

 

  • Лесна и безболезнена процедура с висока успеваемост.

  • Предотвратяват загубата на кост в областта на липсващия зъб.

Рискове:

 

  • При пушачи рискът от инфекция и неуспех на импланта се увеличава.

 

Орална и лицево-челюстна хирургия
Тази специалност обхваща хирургични интервенции, свързани със зъбите и челюстите, включително:

 

  • Изваждане на мъдреци

  • Лечение на кисти

  • Лечение на фрактури на челюстта

  • Операции за повдигане на синусите
    Съвременните методи, включително лазерна хирургия, минимизират болката, отока и дискомфорта след интервенциите.